Problematika vypadávání vlasů


Alopecie

Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující ztrátu vlasů. Postihuje mnoho mužů (až 60% mužské populace) i některé ženy. U mužů je vypadání vlasů nejvíce ovlivněno genetikou, hormony a věkem. Množství a průběh padaní vlasů je však u každého člověka jiné, někomu se tvoří různé lysiny na hlavě, někomu zase vypadají všechny vlasy, u někoho může být ztráta vlasů trvalá, u někoho zase jen dočasná (např. po chemoterapii).

Zdravý imunitní systém nás všechny chrání před vnějšími škodlivými vlivy, jako jsou třeba různé viry a bakterie. V případě alopecie však imunitní systém považuje za škodlivé vaše vlasové folikuly ("vlasové kořínky"), a proto je napadá. Dochází zde ke stálému zmenšování vlasového folikulu, vlasy jsou tenčí a tenčí a jen slabě uchycené, tím pádem snadno a rychle vypadnou. Nakonec se folikul zmenší a zeslábne natolik, že nový vlas již z něho nedokáže vyrůst.

Alopecie může být pro někoho náročnou nemocí, ne však fyzicky, ale spíše psychicky. Pacient se tak snadno může dostat do začarovaného kruhu, protože právě stres může přispívat k neustálému zhoršování nemoci. Vhodné je také nekouřit, nepít alkohol a dodržovat zdravou životosprávu a zdravý jídelníček. Důležitá je také péče o pokožku hlavy vhodnými přípravky a ochrana hlavy před silným slunečným zářením.

Průběh alopecie je rozeznáván a hodnocen podle takzvané Norwoodovy stupnice:


Typy
alopecií

Existuje několik druhů alopecie, které mají také různé příčiny. Pouze androgenní alopecii však lze vyřešit transplantací vlasů.

Androgenní alopecie
Nejběžnější forma vypadávání vlasů, je způsobena genetikou daného člověka a zvýšeným množství Dihydrotestosteronu v těle i vlasové pokožce. Jedná se o derivát mužského pohlavního hormonu - testosteronu, kvůli kterému dochází ke smršťování vlasových folikulů na hlavě a následkem tímto k vypadávání vlasů.

Telogenní effluvium
Druhá nejběžnější forma vypadávání vlasů, dochází k ní následkem silného traumatu či dlouhodobému působení nadměrně stresových situací.

Anagenní effluvium
Vypadávání vlasů způsobené některými léky (antidepresiva, onkologická léčba).

Alopecia areata
U tohoto onemocnění imunitní systém poškozuje vlasové folikuly, které odumřou a nové již nedokáží vzniknout. Ve výjimečných případech může vést k úplné ztrátě veškerého ochlupení včetně obočí, řas či vousů.

Alopecia mucinosa
Vzniká šupinatěním pokožky při různých typech nádorových onemocnění kůže.

Jizvová alopecie
Toto zánětlivé onemocnění je doprovázeno různými kožními ekzémy. Na místě vypadlého vlasu vznikne jizva, ze které však následně není možný růst nového vlasu.


Do jaké míry je vypadávání vlasů normální?

Naše vlasy se neustále obnovují, jednotlivě se opakují fáze růstu, klidu, vypadávání a opětovného růstu. Vypadávání vlasů je tedy zcela normální a většinou nezpůsobuje řídnutí vlasů - jednotlivé fáze vlasového cyklu totiž neprobíhají najednou, ale nezávisle na sobě, každý vlas je tedy v jednu dobu v jiné fázi a nedochází tak k hromadnému vypadávání vlasů.

V některých případech však může dojít k viditelně zvýšenému vypadávání a řídnutí vlasů. To vzniká v důsledku narušení zmiňovaného vlasového cyklu či zánětu, který poškozuje vlasové folikuly.

Každý zdravý člověk má na své hlavě 100 000 až 150 000 vlasů a každý den ztratí přibližně 50 až 100 vlasů. Samozřejmě takto si to člověk může jen těžko představit, nejlepším znamením je, pokud si všimne vypadávání vlasů ve větším množství, než je pro něj obvyklé. Většinou si toho tedy může všimnout po mytí vlasů v odtoku sprchy nebo vany nebo při jejich česání. Ve větším množství lidem vypadávají vlasy také v jarním a podzimním období.



Androgenní alopecie - příčiny

Androgenní alopecie je nejběžnější formou vypadávání vlasů, může se objevit v jakémkoliv věku, klidně již po období puberty.

Jedná se o neinfekční dědičné onemocnění a je způsobeno zvýšenou citlivostí vlasových folikul na mužský pohlavní hormon testosteron, respektive na jeho derivát Dihydrotestosteron. Při jeho dlouhodobém působení dochází ke stálému zmenšování vlasového folikulu, zkracování růstové etapy vlasového cyklu a prodlužování klidové fáze. Vlasy jsou tenčí a tenčí a jen slabě uchycené, tím pádem snadno a rychle vypadnou. Nakonec se folikul zmenší a zeslábne natolik, že nový vlas již z něho nedokáže vyrůst.

Významný vliv na vypadávání vlasů má také užívání přípravků s testosteronem - tedy zejména u kulturistů, kteří užívají různá anabolika a steroidy, je vypadávání vlasů velmi častým jevem.

Od jiného druhu alopecie ji lze odlišit díky tomu, že ve většině případů existuje známá rodinná anamnéza.


Androgenní alopecie - průběh onemocnění

Během poměrně krátké doby dochází k výraznému úbytku vlasů, většinou dochází nejdříve k řídnutí vlasů na čele, až poté po stranách a na temeni hlavy. Právě vlasy v oblasti čela a koutů na přední části hlavy se jeví jako nejcitlivější na množství Dihydrotestosteronu. Tato místa se postupně zvětšují a ztráta vlasů se tak může brzy rozšířit na celou plochu hlavy. Většinou zůstane pouze podkovovitý pruh vlasů kolem hlavy, i zde ovšem může dojít k vypadávání vlasů kvůli množství Dihydrotestosteronu.

Může se také stát, že některé lysiny začnou pomalu zarůstat, zatímco na jiných místech se začnou tvořit nové. Nehty na rukou i na nohou mohou být začervenalé, křehké a hrbolaté. K vypadávání vlasů také dochází častěji v chladném počasí.

U každého člověka je vývoj i prognóza alopecie zcela odlišná a nelze ji nijak předvídat.


Onemocnění pokožky

Existuje několik druhů onemocnění pokožky, které mohou bránit transplantaci vlasů. Jakékoliv případné onemocnění pokožky zjistí náš vlasový specialista v rámci vašeho vstupního vyšetření. Pokud budete trpět nějakým kožním onemocněním, jako první přistoupíme k léčbě tohoto onemocnění a až následně k transplantaci vlasů.

Pityriáza
Kožní onemocnění nezánětlivého charakteru, jedná se o proces lupovitosti tvořený přemnoženými mikroorganismy přítomnými v normálním prostředí kůže. Nejčastěji se vyskytuje ve věkové kategorii 10 až 35 let, příznakem jsou různě veliké skvrny béžové, žluté až našedlé barvy. Rozšiřuje se po celé pokožce hlavy a vytváří suchý a popraskaný vzhled hojným štěpením kožní buňky. Oblasti jsou poměrně velké, silné a viditelné, objevuje se též zarudnutí a intenzivní svědění.

Psoriasis
Časté kožní onemocnění, se kterým se potýká 1 - 3 % populace, nachází se většinou na pokožce hlavy, loktech, kolenou a dalších kloubech. Příčiny jsou neznámé, avšak je známo, že onemocnění je dědičné a má vždy určitý spouštěč, kterým může být infekce, trauma, některé léky nebo nadměrný stres. Projevuje se povrchovým štěpením kožní buňky, pokožka je obvykle pokryta bílými nebo stříbrnými šupinami. Při jejich škrábání se uvolní větší množství kožních buněk a zůstanou po nich krvácející rány.

Seboroická dermatitida (Seborea)
Jedná se o nadměrnou produkci mazových žláz. Tímto neinfekčním kožním onemocněním se potýká cca 5 % populace a může být způsobeno jak vnitřními faktory (hormonální nerovnováhou těla), tak i vnějšími faktory (používáním nevhodných kosmetických přípravků či velkými teplotními výkyvy, které vysušují pokožku hlavy). Projevuje se mastnými, lupovitými a zánětlivými oblastmi kůže s červenými, oranžovými až žlutými šupinkami, které často doprovází svědění. V současné době bohužel nejsou známy konkrétní příčiny tohoto onemocnění. Je však pravděpodobné, že hlavní roli hraje oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, stres , nedostatek spánku, únava nebo také genetické dispozice. Symptomy se mohou zhoršit během stresu nebo zimním období.


Hydroseborea

Jedná se o nejčastější ze všech seboroických procesů. Onemocnění je způsobeno nadměrnou produkcí potu a mazových sekretů. Způsobuje tak charakteristický vzhled - vlasy jsou zplihlé, mastné a vypadají, jako by byly mokré.